Geleneksel lider dijital lidere karşı

0

The_ADBL_-_A_Traditional_Le

Dijital liderin anahtar özellikleri neler? Geleneksel liderle arasında nasıl farklar var? Dijital çağda ne tür liderlik becerileri öne çıkıyor? Avado tarafından hazırlanan geleneksel ve dijital lider özelliklerini ortaya koyan infografiğe göre dijital lider kabaca doğru olana hızla ulaşmaya çalışırken, geleneksel lider daha yavaş ve kesin veriyi aramaktan yana.

Dijital çağ sadece iş yapış şekillerini değil, müşteri ilişkilerini, hizmet modellerini, ürün-servis biçimlerini ve en çok da “yetenek” algısını değiştiriyor. İş stratejilerindeki bu hızlı dönüşüm kısa vadede yeni ve farklı becerilere sahip dijital liderlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Bu liderler geleneksel liderlerden daha farklı noktalara odaklanıyor. Avado’nun yaptığı liderlik araştırmasına göre dijital çağın dönüştürdüğü liderlerin pek çok alanda geleneksel yönetim biçimlerinin hızla dışına çıktıkları görülüyor.

Geleneksel lider performans odaklı bir yönetim biçimine odaklanırken, dijital lider ekibindeki çalışanlara otonomi veriyor, bireysel çalışmalarını destekliyor, sadece performansa değil alan uzmanlığına ve hedef kültürüne bakıyor.

– Geleneksel lider ürün odaklı, ürün geliştirme-yaratma süreçlerini daha fazla dikkate alıyor. Dijital lider ise tamamen organizasyonel bir hareket kabiliyetine sahip, pek çok şeyden anlamak ve buna göre hareket etmek istiyor.

– Geleneksel lider iş planı derken, dijital lider kanvas iş modeli diyor. (Alexander Osterwalder tarafından ortaya konan kanvas iş modeli, var olan iş modellerini belgelemeye ya da geliştirmeye dayalı bir stratejik yönetim uygulaması.

– Geleneksel lider çalışanlarını denetliyor, dijital lider ise zamanını daha çok yetenek geliştirme stratejilerine ayırıyor.

– Geleneksel lider interneti, dijital çağın fırsatlarını dijital lider kadar kapsamlı kullanmıyor.

– Dijital lider için ürünü meydana getirmek kadar test etmek de çok önemli.

– Geleneksel lider hedeflere odaklanıyor, dijital lider hedeflerin yanı sıra çıktıları da sürekli masaya yatırıyor.

– Geleneksel lider daha yavaş ve kesin doğruyu hedefliyor. Dijital liderse kabaca doğru olana en hızlı yoldan ulaşmak istiyor.

– Her iki lider için de elbette datalar çok önemli, daha takıntılı olanın dijital lider olduğu söylenebilir.

– Geleneksel lider sürekli plan başında ve gündeminde her zaman bütçe var.

– Dijital liderin belki de en temel özelliği hız olarak ortaya çıkıyor. Gündeminde sürekli test etmek, geliştirmek, dönüştürmek, öğrenmek ve hızlı olmak var.

 

Yazar: Çiğdem Çalık; Kaynak: http://www.kariyer.net/ik-blog/author/cigdem-calik/

 

Share.

About Author

Leave A Reply